Kościół świętego Jakuba

Kościół świętego Jakuba

Kościół świętego Jakuba jest najstarszą świątynią w mieście. To najbardziej tajemniczy kościół, spośród pięciu zabytkowych w Sandomierzu. Owiany mnóstwem legend i mrożących krew w żyłach opowieści zachwyca cały czas. Kościół, położony na przepięknym wzgórzu świętojakubskim, dla turystów otwarty jest codziennie.

Kościół świętego Jakuba to najstarszy z sandomierskich kościołów zaliczany do zabytków najwyższej klasy. Według tradycji, fundatorką pierwotnego kościoła świętego Jakuba dla Dominikanów była księżna Adelajda Domicella, córka Kazimierza Sprawiedliwego. Dominikanie w Sandomierzu osiedlili się w 1226 roku przy kościele, sprowadzeni tu przez biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża. Po najeździe Tatarów na Sandomierz i częściowym zniszczeniu kościoła, Dominikanie odbudowali go na nowo.

Najcenniejszym elementem w kościele jest późnoromański portal z pierwszej połowy trzynastego wieku.

W górnej części łuku portalowego brakuje czterech cegiełek, które prawdopodobnie znajdują się w Ermitażu petersburskim. Wewnątrz kościoła, obok ołtarza głównego stoi sarkofag księżnej Adelajdy, wykonany w 1676 roku z jednego pnia drzewa dębowego. Kościół na wschodniej i zachodniej fasadzie jest ozdobiony pięknymi witrażami z dwudziestego wieku, które między innymi przedstawiają świętego Jacka Odrowąża, męczenników dominikańskich i błogosławionego Wincentego Kadłubka, królową Jadwigę. Zaprojektował je w 1914 roku Karol Frycz. Przy wejściu do Kaplicy Męczenników można zobaczyć imiona 49 dominikanów - Męczenników Sandomierskich zamordowanych w czasie najazdu tatarskiego 2 lutego 1260 roku.

Otoczenie oraz wnętrze kościoła zostało wykorzystane w 1965 roku do realizacji kilku scen w filmie Andrzeja Wajdy ?Popioły?. Z pewnością także ciekawym elementem dla wielu zwiedzających będą lipy, które według legendy posadzono obok kościoła do góry korzeniami. Według legendy zasadził je święty Jacek i dzięki modlitwie wyrosły one w ten nietypowy sposób. Kościół świętego Jakuba usytuowano na malowniczym wzgórzu, z którego można podziwiać Zamek Królewski oraz Wisłę. Odkryć historię tego miejsca z pewnością pomogą przyjaźnie nastawieni do turystów Dominikanie.

Musisz wiedzieć, że: