Ratusz

Ratusz w Sandomierzu. Widok od strony ulicy Opatowskiej

Pochodzący z 1349 roku Ratusz w Sandomierzu był wielokrotnie niszczony w czasie wojen i pożarów. Pierwotnie wzniesiony zaraz po najeździe Litwinów. Dzisiaj zajmuje centralną część Rynku Starego Miasta i jest fantastycznym tłem do pamiątkowych fotografii z Sandomierza

Cały czas jednak stanowi przykład typowej budowli gotyckiej. Początkowo posiadał kształt wieży na planie kwadratu, jednak później został rozbudowany przybierając formę prostokąta. W szesnastym wieku zwieńczono go renesansową attyką trójstrefową. Jej autorem prawdopodobnie jest Jan Maria Padovano ? krakowski rzeźbiarz włoskiego pochodzenia. Charakterystyczną białą wieżę dobudowano dopiero w siedemnastym wieku. Zegar znajdujący się na południowej, najstarszej ścianie to dzieło już z dwudziestym wieku. Pewną architektoniczną ciekawostką jest także przypora przyklejona do północno-wschodniego narożnika. Jej wnętrze kryje dawną? latrynę. Ratusz jest jednak jednym z najbardziej kojarzonych miejsc z Sandomierzem. Naroża attyki zdobią głowy przedstawiające cztery stany: szlachecki, kupiecki, mieszczański, chłopski.

Choć Ratusza nie można w całości zwiedzać wewnątrz, to jednak otwarta dla turystów jest kawiarnia - restauracja ?Lapidarium? w podziemiach, gdzie wcześniej znajdowała się siedziba kata. Kiedyś na parterze ratusza mieścił się jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego. Prezentowano tam eksponaty historyczno-artystyczne. Było to wymarzone miejsce dla miłośników antyków ? można było podziwiać meble w stylu od późnorenesansowego poprzez neorenesansowy aż po neobarokowy. To tam prezentowano Szachy Sandomierskie. Obecnie wszystkie te eksponaty można oglądać w muzeum w Zamku Królewskim.

Na wyższych poziomach, niedostępnych dla zwiedzających funkcjonuje Urząd Stanu Cywilnego.

Spod Ratusza wychodzi się z podziemnej trasy turystycznej.

Co ciekawe, codziennie w samo południe z wieży ratuszowej słychać sandomierski hejnał.