Wąwozy lessowe Sandomierza

Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu

Wąwozy lessowe w Sandomierzu to po Górach Pieprzowych kolejna niezwykła osobliwość przyrody. Największy z nich, Królowej Jadwigi czaruje swoim pięknem i zarazem ogromem. Jest też mniejszy wąwóz, staromiejski.

Pierwszy z nich został wyżłobiony przez wodę w skale lessowej i mierzy niespełna pół kilometra długości, a jego ściany sięgają nawet do piętnastu metrów wysokości. Wąwóz Królowej Jadwigi znajduje się w południowo-zachodniej części Sandomierza, między kościołem świętego Jakuba a kościołem świętego Pawła. Wierzchołki ścian wąwozu porastają drzewa liściaste, których korzenie tworzą niezapomniany i bardzo oryginalny widok. W znacznej części są odsłonięte.

Wąwóz Królowej Jadwigi uznano za pomnik przyrody i znajduje się pod ochroną. W pobliżu wąwozu od ulicy Staromiejskiej znajduje się zabytkowy dąb bezszypułkowy mający cztery metry w obwodzie oraz 36 metrów wysokości. Nazwa wąwozu, według legendy, pochodzi od legendarnego wydarzenia. Według legendy, tą drogą prowadzącą w stronę Krakowa, zimą, miała jechać saniami królowa Jadwiga. Jej sanie ugrzęzły w śniegu. Na pomoc pospieszyli mieszkańcy wsi Świątniki, którzy przenocowali królową w jednej z wiejskich chat. Święta Królowa Jadwiga odwdzięczyła się mieszkańcom, darując swoje rękawiczki. Można je oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Domy Długosza. 

Kolejnym wąwozem na trasie zwiedzania Sandomierza jest wąwóz świętojakubski (lub staromiejski), znajdujący się naprzeciwko kościoła świętego Jakuba. Jest mniejszy niż wąwóz Królowej Jadwigi, ale również pełen uroku. Wąwozy w Sandomierzu z pewnością są interesującym urozmaiceniem krajobrazu, a także dodatkową atrakcją turystyczną, gdzie możemy w cieniu drzew udać się na spokojny spacer podziwiając liczne walory przyrodnicze.