Lekcje dla dzieci w Domu Długosza

Opublikowano: poniedziałek, 23 listopad 2015 Drukuj E-mail

W Sandomierzu sezon turystyczny trwa pół roku. Pracownicy tutejszego Muzeum Diecezjalnego w Domu Długosza dbają o to, aby ruch był tutaj przez cały czas. Przy współpracy z sandomierskimi przedszkolami Muzeum Diecezjalne organizuje kreatywne lekcje dla dzieci.

Tradycję spotkań z najmłodszymi zapoczątkowała Urszula Stępień, kustosz muzeum. Lekcje nosiły tytuł ?zaczarowany kufer?. - Przed laty dzieci przychodziły do muzeum i szukały w nim zaczarowanego kufra a gdy już znalazły, oglądały i dotykały przedmioty znajdujące się w nim ? wspomina Urszula Stępień.

Obecnie scenariusz przygotowują nauczycielki z przedszkoli z których dzieci uczęszczają na zajęcia do muzeum wraz z pracującymi tam zakonnicami Świętej Jadwigi Królowej (Jadwiżanki). Jak podkreśla siostra Sylwia Kunz, lekcje są tak prowadzone, aby dzieci nie znudzić, a zainteresować. Każde spotkanie w muzeum ma swój temat: haft, malarstwo, zwyczaje bożonarodzeniowe, czas, rzeźba, archeologia. Spotkaniem podsumowującym pracę dzieci jest organizowany w muzeum Dzień Ojca i Matki, na którym dzieci prezentują swoje prace wykonane w trakcie zajęć. Wszystkie te spotkania mają nauczyć najmłodszych, jak zachowywać się w muzeum, czym jest sztuka i jak ją odczytywać a przede wszystkim pokazują, że muzea są nie tylko dla dorosłych.

Do dalszej pracy z przedszkolakami pracowników Muzeum Diecezjalnego motywuje odzew, jaki wielokrotnie otrzymują od dzieci i nauczycieli. Na zajęcia przedszkolaki przychodzą bardzo chętnie. Niektóre deklarują chęć bycia malarzem czy archeologiem. Wielu z nich przyprowadza swoich rodziców i samodzielnie oprowadza po muzeum. ? Od najmłodszych człowiek uczy się innego spojrzenia na świat, staje się bardziej kreatywny i cierpliwy. Dla dziecięcych uśmiechów, serdecznych spojrzeń i słów wdzięczności warto prowadzić takie lekcje ? podkreśla siostra Sylwia Kunz. Lekcje w muzeum są też przeznaczone dla dzieci szkół podstawowych.