Brama Opatowska czynna na nowo

Opublikowano: piątek, 25 marzec 2016 Iza Nowak Drukuj E-mail
Brama Opatowska w Sandomierzu

Od Wielkiej Soboty Brama Opatowska będzie czynna pod nowym administratorem. Od 16 marca zabytkiem włada miasto. Sąd stwierdził to prawomocnie. Po ponad osiemdziesięciu latach z Bramy schodzi dotychczasowy zarządca, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

W Wielką Sobotę Brama Opatowska będzie czynna od godziny 11 do 16. W pierwszy dzień świąt zabytek będzie nieczynny, a szkoda, bo w tym dniu można spodziewać się wielu turystów choćby ze względu na ładną pogodę. W tak turystycznie popularnym mieście zabytki powinny być czynne na okrągło, nawet w święta. W drugi dzień świąt na Bramę Opatowską będzie można wejść w godzinach 11, 13, 15.

Przez dziesięć dni Brama Opatowska była zamknięta. PTTK Sandomierz, poprzedni użytkownik Bramy, po tym jak został z obiektu usunięty w drodze egzekucji komorniczej, nie przekazał miastu niezbędnych dokumentów, na podstawie których, zgodnie z prawem można obiekt użytkować. Miasto na nowo musiało wyrobić pozwolenia: przegląd instalacji elektrycznej czy zgodę straży pożarnej na użytkowanie.

Tymczasem wbrew temu co zapewnia miasto, jego pracownicy nie mają doświadczenia w administrowaniu obiektami zabytkowymi, dlatego, na początek mogą pojawić się pewne problemy, na przykład w niedostosowaniu do ruchu turystycznego godzin otwarcia w drugi dzień Wielkanocy. Wyznaczono godziny wejść, a w tym dniu obiekt powinien być dostępny na okrągło.

Władze miasta deklarują, że już powołano grupę, która ma zająć się uatrakcyjnieniem Bramy Opatowskiej. Na czym to ma polegać? Nie wiadomo. W każdym razie jest pewne, że wszystko co powstanie, nie może mieć wpływu na tamowanie ruchu turystów wewnątrz Bramy. Warto postawić pytanie, czy miasto będzie lepszym administratorem? Czas pokaże.