Sandomierska blogosfera
W tym miejscu prezentujemy treści łatwe, lekkie i przyjemne. Chcesz podzielić się ciekawymi spostrzeżeniami na temat Sandomierza, turystyki oraz opisać to, co w mieście najpiękniejsze, to miejsce czeka na Ciebie. Zapraszamy do kontaktu pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czekamy na ciekawe opisy oraz zdjęcia.
Najcenniejszy sandomierski zabytek
Collegium Gostomianum szkoła średnia
Szkoła została utrwalona na kartach literatury, za sprawą Stefana Żeromskiego, który w "Popiołach" napisał, że główni bohaterowie powieści, czyli Rafał Olbromski i Krzysztof Cedro, pobierali nauki w tej "przesławnej jezuitów szkole". Pisząc te słowa, miał na myśli właśnie sandomierskie Collegium Gostomianum!
Kamienica Oleśnickich w Sandomierzu
Było to niewątpliwie podniosłe wydarzenie o charakterze ekumenicznym.
Tak było pięć wieków temu. A dzisiaj?
Dzisiaj kamienica jest bezpieczną przystanią dla starówkowych gołębi
Rycerz szedł Starym Miastem
Sandomierz obfituje w różne ciekawostki. Spotkałam rycerza przechadzającego się ulicami sandomierskiej Starówki. Szedł, trzymając w ręku worek ze śmieciami. Pewnie gdzieś niedaleko mieszka. Po zagłębieniu się w sprawę, okazało się, że to Łukasz, na co dzień pracujący w zbrojowni rycerskiej. Niedaleko mieszka. Miał przerwę. Poszedł do domu. Idąc z powrotem do pracy wyrzucał śmieci.
Add a commentW sandomierskich lochach straszy
Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu ma swoje legendy i mroczne opowieści. Jedną z nich jest legenda o Halinie, córce Piotra Krępy. Otóż legenda głosi, że Halina uratowała Sandomierz przed Tatarami, wprowadzając ich podstępem do lochów prowadzących pod miastem, w których, razem z Haliną, zostali zasypani. Dzisiaj turystom opowiada się właśnie tę historię, że do dzisiaj, w podziemiach słychać pojękiwania konających Tatarów. Można też spotkać ducha Haliny Krępianki. Od czasu do czasu duch mężnej niewiasty rzeczywiście pojawia się w Podziemnej Trasie Turystycznej i można zobaczyć go na własne oczy. Przemyka korytarzami sandomierskich podziemi, przechodząc między turystami.
Add a comment
Przejście przez Bramę Opatowską
Brama Opatowska w Sandomierzu zawsze stanowiła miejsce wyjątkowe. Niezwykle malownicze jest arkadowe przejście pod Bramą. Stąd rozciąga się widok na część ulicy Opatowskiej. W pobliżu Bramy Opatowskiej często stoją uliczni grajkowie. Są też uliczni sprzedawcy w obrazami, wata cukrowa. Blisko Bramy jest punkt z lodami własnej produkcji.
Bramę Opatowską można zwiedzać. Wchodzi się na jej szczyt, z którego oglądamy panoramę Sandomierza.
Add a comment
Więcej artykułów…
Strona 1 z 6