Obiektywnie o atrakcjach i zabytkach Sandomierza
W tym miejscu robimy obiektywny przegląd wszystkich atrakcji Sandomierza, włączając w to oczywiście zabytki, z których Sandomierz jakby nie było przecież słynie. Podajemy, gdzie warto pójść, co zwiedzić, co zobaczyć, by później brzydko się nie rozczarować. Z tym obiektywizmem to nieco przesada. Przegląd jest bardziej subiektywny. Po prostu wsłuchaliśmy się w głosy turystów. To nic innego jak odzwierciedlenie ich słów. To w zasadzie ich opinie na temat tego, co w Sandomierzu można oglądać i gdzie pójść.
Przeczytaj więcej: >> Sandomierz, jedno z najstarszych miast w Polsce
Podziemna Trasa Turystyczna
Podobno największa atrakcja turystyczna Sandomierza do tego stopnia, że po liczbie turystów, którzy przeszli podziemiami wylicza się ile średnio w roku turystów odwiedziło Sandomierz. Na temat, czy to największa atrakcja, głosy są jednak podzielone.
Add a commentBrama Opatowska
Bardzo fajne miejsce. Na szczycie Bramy Opatowskiej jest taras widokowy z którego rozciąga się przepiękna panorama Sandomierza. To miejsce jest naprawdę warte odwiedzenia nawet, gdy jest niepogoda. Poza tym, Brama Opatowska jest najdłużej czynnym zabytkiem w sezonie.
Add a commentRejs statkiem po Wiśle w Sandomierzu
Rejs statkiem po Wiśle w Sandomierzu to jedna z najprzyjemniejszych atrakcji dostępnych dla turystów w Sandomierzu. Do rejsu może zniechęcać pewna odległość od Rynku Starego Miasta do bulwaru nad Wisłą, gdzie cumują statki. Warto pokonać odległość, piechotę około kwadrans, by popłynąć statkiem i obejrzeć Sandomierz od strony Wisły. Naprawdę warto.
Add a commentZbrojownia rycerska
To jedno z najbardziej pozytywnych miejsc w Sandomierzu. Zbrojownia rycerska to miejsce w którym można obejrzeć zbroje z różnych epok, sprzęt rycerski: hełmy, kolczugi, kusze, łuki, czyli wszystko, co służyło w różnych epokach do walki z przeciwnikiem. Najfajniejszym jednak w zbrojowni jest rycerz Łukasz. Gość stworzony do tego miejsca.
Add a commentBazylika katedralna
Sandomierska katedra jest najpiękniejszym kościołem w okolicy. Swoją dostojnością zapiera dech w piersiach. Ogrom jej wnętrza i nagromadzonych w nim detali zachwyca. Warto zwiedzić największy kościół Sandomierza.
Add a commentKościół świętego Jakuba
Kościół świętego Jakuba jest najstarszą świątynią w mieście. To najbardziej tajemniczy kościół, spośród pięciu zabytkowych w Sandomierzu. Owiany mnóstwem legend i mrożących krew w żyłach opowieści zachwyca cały czas. Kościół, położony na przepięknym wzgórzu świętojakubskim, dla turystów otwarty jest codziennie.
Add a commentZmumifikowane zwłoki Teresy Izabeli Morsztynówny
Są w kościele świętego Józefa w Sandomierzu. To jedno z miejsc, które jest dość mało uczęszczane przez turystów, a nawet przez grupy wycieczkowe. Od Rynku Starego Miasta kościół oddalony jest o około 5 minut drogi piechotą. Warto obejrzeć zmumifikowane zwłoki wojewodzianki sandomierskiej, spoczywające w podziemiach sandomierskiej świątyni.
Add a commentCzytaj więcej: Zmumifikowane zwłoki Teresy Izabeli Morsztynówny
Stare Miasto, Rynek, malownicze uliczki
Tym, co najbardziej kojarzy się z sandomierską starówką na pewno jest gotycki ratusz oraz zabytkowe kamienice okalające dość dużych rozmiarów Rynek.
Add a commentDom Długosza (Muzeum Diecezjalne)
Są tylko trzy takie w Polsce, w Sandomierzu, Krakowie i Wiślicy. Dom Jana Długosza, w którym obecnie mieści się Muzeum Diecezjalne. Pomijając przepiękne położenie i gotycką architekturę budynku, trzeba wspomnieć o niezwykłym muzeum w Domu Długosza z jego niesamowitymi zbiorami na skalę światową.
Add a commentUcho Igielne czyli Furta Dominikańska
Furta Dominikańska zwana również Uchem Igielnym jest ostatnią istniejącą furtą w muchach obronnych Sandomierza.
Add a commentWąwozy lessowe Sandomierza
Wąwozy lessowe w Sandomierzu to po Górach Pieprzowych kolejna niezwykła osobliwość przyrody. Największy z nich, Królowej Jadwigi czaruje swoim pięknem i zarazem ogromem. Jest też mniejszy wąwóz, staromiejski.
Add a commentGóry Pieprzowe czyli sandomierskie Pieprzówki
Góry Pieprzowe potocznie zwane sandomierskimi Pieprzówkami to jedno z przyrodniczo najpiękniejszych miejsc w regionie świętokrzyskim. Niestety, niedoceniane przez turystów. Oddalone są od Sandomierza o cztery kilometry. Chcąc przetrzeć szlaki sandomierskich gór, należy pojechać samochodem lub pójść pieszo. Bez względu na porę roku, góry przyciągają turystów a niezapomniane widoki pozostają w pamięci na długie lata.
Add a commentCzytaj więcej: Góry Pieprzowe czyli sandomierskie Pieprzówki
Zamek Królewski
Pierwsze wzmianki o budowlach w miejscu, w którym obecnie stoi Zamek Królewski w Sandomierzu pochodzą z dziesiątego wieku.
Add a commentRatusz
Pochodzący z 1349 roku Ratusz w Sandomierzu był wielokrotnie niszczony w czasie wojen i pożarów. Pierwotnie wzniesiony zaraz po najeździe Litwinów. Dzisiaj zajmuje centralną część Rynku Starego Miasta i jest fantastycznym tłem do pamiątkowych fotografii z Sandomierza
Add a commentKościół świętego Michała
Kościół świętego Michała Archanioła w Sandomierzu powstał w latach 1686-1692. Łączy się z dawnym klasztorem panien benedyktynek i stanowi klasyczny przykład architektury barokowej.
Add a commentCollegium Gostomianum
Obecna szkoła średnia mieszcząca się w Collegium Gostomianum w Sandomierzu jest jedną z najbardziej elitarnych w Polsce. Jednocześnie jej historia zalicza ją do tych z najdłuższą tradycją.
Add a commentKościół świętego Pawła
To jeden z najstarszych budynków Sandomierza. Pochodzi z 1226 roku. Wówczas zbudowano go z drewna, na polecenie Iwona Odrowąża ? biskupa krakowskiego.
Add a commentKościół świętego Ducha
Gotycki kościół świętego Ducha w Sandomierzu to jedna z najstarszych budowli Sandomierza, a jednocześnie kolebka dobroczynności w tym mieście. Jego początki sięgają 1222 roku.
Add a commentDawna synagoga
Synagoga została wybudowana w 1768 roku, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się inna, przy ulicy Żydowskiej 4.
Add a commentPałac Biskupi
Wzniesiony w latach 1861 ? 1864 pałac Biskupi wyróżnia się na tle sandomierskiej architektury. Do jego zbudowania wykorzystano materiały z rozbiórki dwóch kościołów (Marii Magdaleny i świętego Piotra).
Add a comment