Zbrojownia rycerska
To jedno z najbardziej pozytywnych miejsc w Sandomierzu. Zbrojownia rycerska to miejsce w którym można obejrzeć zbroje z różnych epok, sprzęt rycerski: hełmy, kolczugi, kusze, łuki, czyli wszystko, co służyło w różnych epokach do walki z przeciwnikiem. Najfajniejszym jednak w zbrojowni jest rycerz Łukasz. Gość stworzony do tego miejsca.
O Łukaszu krążą już prawdziwe legendy. Kochają się w nim wszystkie turystki, a panowie, mężowie czy partnerzy turystek chcą wyzywać go na pojedynek :) Ale nie ma tak łatwo. Rycerz zawsze wygrywa.
Zbrojownia jest siedzibą Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej założonej w 1994 roku. Początkowo była magazynem, w którym trzymano repliki zbroi, broni, stroje księżniczek. Z czasem okazało się, że owe zbroje i stroje mogą stanowić ogromną atrakcję turystyczną. Postanowiono otworzyć drzwi na oścież. Dzisiaj zbrojownia jest najchętniej odwiedzanym miejscem w Sandomierzu ze wszystkich atrakcji. Do tego stopnia zbrojownia się spodobała turystom, że sandomierscy rycerze postanowili otworzyć kolejną, w kamienicy Oleśnickich. Teraz mamy już dwie zbrojownie.
Musisz wiedzieć, że:
- zwiedzanie zbrojowni - wycieczki szkolne i osoby dorosłe - trwa pół godziny i zawsze podlega rezerwacji
- wejścia do zbrojowni (dotyczy wyłącznie grup zorganizowanych, wycieczek) odbywają się co pół godziny, np. 10, 10.30 i tak dalej
- kwadrans opowiada o zbrojowni, o rycerstwie rycerz Łukasz, kolejny kwadrans to czas na oglądanie eksponatów
- to nie muzeum, tu można wszystko dotknąć, włożyć na siebie, wziąć do ręki i zrobić zdjęcie na przykład w zbroi
- rezerwacje zwiedzania nie dotyczą turystów indywidualnych, wchodzą kiedy chcą
- do zbrojowni kupujemy bilet w zbrojowni. Przy wejściu jest kasa. Bilet normalny 10 złotych, ulgowy 8 złotych
- od końca kwietnia do końca października zbrojownia czynna jest w godzinach od 10 do 16
- poza sezonem, od listopada do połowy kwietnia, zbrojownia rycerska nieczynna. Otwierają po wcześniejszym umówieniu się
- zbrojownia jest w bocznej uliczce od Rynku, naprzeciwko Ratusza, przy ulicy Bartolona